а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантеон

пантеонот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36460
1. Кај античките Грци и Римјани: храм посветен на сите богови.
Англиски: pantheon Албански: panteon
Употреба: Религија
2. Зграда во која се чуваат земните останки на знаменити луѓе.
Англиски: pantheon Албански: panteon
Употреба: Архитектура и градба , Книжевен збор