а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантер

мн. пантери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13199
Вид крупна дива мачка со црно крзно која живее во Африка и Индија.
Латински: Felis pardus Англиски: panther
Употреба: Зоологија
Изведенки
пантера ж.