а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пантофла

мн. пантофли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19938
(обично во мн.) собни влечки, папучи, лесни и топли обувки за по дома.
Англиски: slipper Турски: pantufla