а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панцир

мн. панцири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25434
1. Железен оклоп за заштита на телото на борецот.
Англиски: armor Германски: Panzer Албански: pancir, blindues
Употреба: Воен термин
2. Метална облога на бојни кораби.
Англиски: armor Германски: Panzer Албански: mburoj
Употреба: Воен термин
3. Тврдиот надворешен покров кај некои животни (желки).
Англиски: shell Германски: Panzer Албански: mburoj, kafkull
Употреба: Зоологија
4. Возило со челичен оклоп (воз, тенк).
Англиски: tank Германски: Panzer Албански: makinë e blinduar
Употреба: Воен термин