а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

панѕир

мн. панѕири
Вид збор: Именка, машки род
1. панцир
Англиски: byrnie Албански: pancir
Употреба: Историја , Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) И продај си од панѕир долама.
Да облече од панѕур кошула.
2. (во носијата) Украси на косата (сребрени пари и сл.) кои се влетуваат во косата или во плетенките и висат.
Албански: stoli flokësh
Изведенки
панѕур м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК