а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пан

Вид збор: Именка, машки род
1. Господин - на полски и чешки.
Англиски: gentleman Албански: zotëri
Употреба: Книжевен збор
2. Полски, украински и белоруски спаија, дворјанин, благородник.
Албански: fisnik
Употреба: Историја