а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пан

Вид збор: Префикс
Прв составен дел од сложени зборови што покажува дека она што е искажано со вториот дел од зборот е опфатено целосно, со сите појави.
Примери:
панафрикански
панславизам, панамериканизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК