а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папагал

мн. папагали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7643
1. Тропски вид птици.
Латински: Psittacine Англиски: parrot Албански: papagall
Употреба: Зоологија
2. Човек што повторува туѓи зборови и мисли.
Англиски: blabber Албански: papagall
Употреба: Преносно значење