а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папаја

мн. папаи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33997
1. Тропско овошно дрво што личи на палма.
Латински: Carica papaya Англиски: papaya Албански: papaja
Употреба: Ботаника
2. Крупен, зелен овошен плод сличен на диња со ситни, црни и лути семки.
Англиски: papaya Албански: papaja