а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папа

мн. папи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11197
1. Врховен поглавар на католичката црква.
Англиски: pope Албански: papë
Употреба: Религија
2. (обично пред името) поп
Англиски: priest Албански: papa
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
папа Никола