а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паперка

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31640
пченковина, царевковина
Англиски: corn meal Албански: miell misri
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Изрази
(посл.) Поарно и паперка отколку празни јасли - подобро нешто отколку ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК