а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папсаност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25918
малаксаност, премаленост, силна умореност
Англиски: exhaustion
Примери:
Се борел до целосна папсаност и понекогаш дури бил оставен како да е мртов.
Анемијата се карактеризира со папсаност, болка во градите, слабост, вртоглавица, главоболка и брзо заморување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК