а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папсан

папсани
Вид збор: Придавка
Ранг: 10750
малаксан, премален, мртов уморен
Англиски: exhausted
Примери:
папсан од работа
папсан рудар
папсано тело
папсани раце
Изведенки
папсано прил.
Пример: Папсано седна на клупата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК