а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папсување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43219
1. малаксување, премалување, изморување.
Англиски: exhaustion Албански: raskapitje, lodhje
2. спласнување, ослабување, намалување
Англиски: decreasing Албански: ligështi, zvogëlim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК