а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папсува

папсуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13979
1. (непреод.) малаксува
Англиски: exhaust Албански: lodhem, raskapitem
2. (непреод.) спласнува, слабее, се намалува
Албански: dobësohem
Примери:
Папсува неговата сила.
3. (преод.) изморува, малаксува (некого)
Албански: lodhë, raskapit