а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папук

мн. папуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49812
1. вид обувки
Англиски: slipper Албански: heqël, pantofël
Употреба: Архаизам
2. папок
Англиски: navel Албански: kërthizë
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор