а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папуча

мн. папучи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13872
1. влечка
Англиски: slipper Турски: pabuç
2. Површина за качување на моторно возило.
Англиски: running board
Употреба: Технологија
Изведенки
папучка ж.
мн. папучки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК