а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

папушкав

папушкавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50773
1. (за овошје) мек
Англиски: soft
Примери:
јаболко папушкаво.
2. (за човек со нежно здравје) мекуш, нејак
Англиски: weak
Изведенки
папушлав прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК