а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паразитски

паразитска
Вид збор: Придавка
Ранг: 24575
1. На паразитски начин, што се однесува на паразит.
Англиски: parasitic
Употреба: Биологија
Примери:
паразитски растенија
паразитски болести
2. готовански
Англиски: parasitic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Паразитски начин на живеење.