а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паразит

мн. паразити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11920
1. Растение или животно што живее од друг организам или внатре во него и се храни од него.
Англиски: parasite Албански: parazit
Употреба: Биологија
2. Човек што живее од туѓ труд.
Англиски: parasite Албански: parazit
Употреба: Преносно значење