а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паралелен

паралелна
Вид збор: Придавка
Ранг: 9846
1. Што се наоѓа насекаде на еднакво растојание од друга линија.
Англиски: parallel Албански: paralel
Употреба: Математика
Примери:
паралелни линии
2. Што е во еден правец, приближно на еднакво растојание од нешто.
Англиски: equidistant Албански: paralel
Примери:
паралелни улици
3. Што се поклопува.
Англиски: overlapping Албански: paralel
Примери:
паралелни служби
4. едновремен, истовремен
Англиски: parallel Албански: paralel
Примери:
паралелна работа