а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паралелизам

паралелизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25922
1. Еднакво растојание на линии и површини.
Англиски: parallelism Албански: paralelizëm
Употреба: Математика
2. напоредност
Англиски: parallelism Албански: paralelizëm
Примери:
Напоредно постоење на два реда појави.
3. Аналогија, поклопување на карактеристични црти.
Англиски: analogy Албански: ananalogji, paralelizëm