а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параолимпиец

мн. параолимпијци
Вид збор: Именка, машки род
Олимпиец што учествува на олимпијада на хендикепирани спортисти.
Англиски: paralympian
Употреба: Спорт