а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

параспурџија

мн. параспурџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50028
1. Оној што со своите волови оди кај пријател на орање.
2. наполичар
Англиски: day labourer
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор