а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парастос

мн. парастоси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19621
Во православната црква - богослужба за помен на мртвите.
Англиски: memorial service
Употреба: Црковен термин
Примери:
Парастос на гроб.
Изведенки
парастас м.
мн. парастаси