а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паратакса

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Поврзување на два синтактички члена (збороформи, групи, реченици) чии значења остануваат во логички однос на елементи со иста вредност.
Англиски: parataxis
Употреба: Граматика