а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парафински

парафинска
Вид збор: Придавка
Ранг: 38562
Што се однесува на, што е од парафин.
Употреба: Хемија
Примери:
парафинско масло
парафински свеќи