а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парафраза

мн. парафрази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21835
1. Прераскажување или повторување со свои зборови туѓи текстови, мисли, изрази.
Англиски: paraphrase Албански: parafrazë
Употреба: Книжевен збор
2. Разработка на туѓа музичка тема.
Англиски: paraphrase Албански: parafrazë
Употреба: Музика и танц