а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парафразира

парафразираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23382
1. Каже, кажува нешто со други зборови или описно.
Англиски: paraphrase Албански: parafrazoj
2. (се парафразира) Каже свое нешто на друг начин.
Англиски: paraphrase Албански: parafrazoj
Примери:
Самиот себе си се парафразира.