а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пара

мн. пари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4015
1. Стоти дел од динарот.
Албански: pare (e qindta)
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Сто динари и педесет пари.
2. монета
Англиски: coin Турски: para Албански: monedhë
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
стара пара
сребрена пара, златна пара
3. Четириесетти дел од грошот.
Примери:
Три аспри прават една пара, а четириесет пари прават еден грош.
4. Гасовита состојба што се добива при загревање, при испарување; водена пара.
Англиски: steam Албански: avull
Употреба: Физика
Примери:
заситена пара
Со полна пара - со сета сила.
пара од вода
5. пара од јадење
Англиски: vapor Албански: erë e hajes
Употреба: Гастрономија
Примери:
Мириса на пара од јадењата.
6. парични средства, капитал
Употреба: Економија
7. (во едн.) пари
Англиски: money
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Останал без пара.
Изрази
(разг.) Две пари му е алот.
Пет пари не дава - ич не му е гајле!
(разг.) Што пара сум потрошил за него!
(разг.) При пара е - има пари.
Не е при пара.
На пари лежат - богати се.
Скапана пара нема - сосема сиромав.
(разг.) Нема ни скршена (пукната) пара.
(посл.) Парата на пара оди.
Убава пара направи - добро заработи.
(посл.) Пуста пара сѐ отвора.
(клетва) Да скиташ како парана!
(посл.) Лекот е за пара, ама кој го знае.
Парата и железна врата отвора.
Става пара врз пара - штеди многу.
Книжна пара - банкнота.
Големи/дебели/добри пари - многу пари.
Крвави/црни пари - тешко спечалени, со мака заработени пари.
Фаќа/вади добра пара - заработува добро.
Ќе падне пара - ќе има добивка.
На пари спие/лежи - има многу пари, богат е.
(Не) е при пари - (нема) има пари.
Пара на пара оди - кој има пак да има, кај богатиот се трупа богатството.
(благослов) Алал нека ви се парите.
(посл.) Среќата со пари не се купува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК