а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парее

(се) пареат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се претвора во пара.
Англиски: vaporize Албански: avullon
2. исчезнува
Англиски: disappear Албански: avullon, zhduket
Употреба: Преносно значење