а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парен

парна
Вид збор: Придавка
Ранг: 8104
1. Што се служи со пара.
Англиски: steam Албански: me avull
Примери:
Парно греење.
2. Во кој се образува пара.
Англиски: steam Албански: me avull
Примери:
Парен котел.
Парен лонец.
3. Што се движи со пара.
Англиски: steam Албански: me avull
Примери:
Парна машина.
Парна локомотива.
4. пар
Англиски: even Албански: çift
Употреба: Математика
Примери:
Парни броеви.