а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17785
1. Подложување на дејство на пареа.
Англиски: steaming Албански: avullim
Примери:
Парење на алиштата.
2. жежење
Англиски: burning Албански: përvëlim
3. журење (од алкохол, пиперка)
Англиски: cooking Албански: djegëje
4. Збогатување, собирање пари.
Англиски: enrichment Албански: pasurim
Употреба: Народна поезија