а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паримија

мн. паримии
Вид збор: Именка, женски род
Текст, четиво од Стариот завет кое се чита за време на вечерната служба спроти поголеми празници.
Грчки: παροιμίες
Употреба: Црковен термин