а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парип

парипот
Вид збор: Именка, машки род
1. коњ
Англиски: horse Албански: at, kal
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. Младо, мало коњче.
Англиски: foal Албански: kal i vogël
Употреба: Зоологија