а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парира

парираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32205
1. Одбие, одбива удар при мечување и други спортови.
Англиски: parry Албански: shmang
Употреба: Спорт
2. Одбие, одбива напади или докази на противникот во спорот.
Англиски: parry Албански: shmang
Употреба: Правда , Преносно значење