а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парица

мн. парици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21778
1. пара
Англиски: money Албански: pare, të holla
Употреба: Деминутив
2. пари
Англиски: money Албански: para, të holla
Употреба: Разговорно , Хипокористика
Примери:
Парица треба за тоа, синко.
(разг.) Убава парица направи.
Му ја лапна парицата.
Го боцкаат паричките.
Изрази
(посл.) Парица - царица.