а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паричен

парична
Вид збор: Придавка
Ранг: 1893
Од пари, со пари.
Англиски: monetary Албански: monetar, parash
Употреба: Економија
Примери:
Парична награда.
Парична казна.
Парична пратка.