а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

париче

мн. паричиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19493
1. Ситна пара.
Англиски: small change Албански: para e imë, të holla
Употреба: Економија
2. Лековита билка со цетови во различни бои.
Латински: Bellis perennis Англиски: lawndaisy Албански: margaritë lëndine
Употреба: Ботаника