а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паричка

Види и: пара (ж.)
мн. парички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3843
пара
Англиски: money Албански: pare e vogël, të holla
Употреба: Економија , Хипокористика
Примери:
Му летнаа паричките.
Парички си немал, сиромајот.