а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

париј

мн. парии
Вид збор: Именка, машки род
1. Презрен жител во некои краишта на Индија, лишен од секакви права.
Англиски: pariah Албански: paria, shtresë e ulët
Употреба: Историја
2. Бесправен, презрен човек.
Англиски: pariah Албански: paria, padrejtë
Употреба: Преносно значење
Изведенки
парија м.