а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парка

паркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29967
1. допира
Англиски: touch Албански: prek
Употреба: Разговорно
Примери:
Што го парка?
Ништо не го парка.
2. пипа, фаќа
Англиски: touch Албански: prek, kap
Употреба: Дијалектен збор