а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паркиралиште

мн. паркиралишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23700
Простор уреден за паркирање повеќе возила.
Англиски: parking lot
Употреба: Транспорт
Примери:
паркиралиште на автомобили
автобуско паркиралиште
аеродормско паркиралиште