а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паркирач

мн. паркирачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што паркира.
Англиски: parker
Употреба: Транспорт
Примери:
Паркирачите да ги ослободат излезите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК