а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паркира

паркираат; паркирал; паркирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5671
1. Остава автомобил или друго возило на улица, паркиралиште или во гаража.
Англиски: park Албански: parkoj
Примери:
Пред влезот на гаражата стои паркиран камион.
2. (се паркира) Остави свое возило на оределено место.
Англиски: park Албански: parkoj
Примери:
Возачот на автобусот се паркира покрај патот.