а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парк

мн. паркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 982
1. градина со шеталиште
Англиски: park Албански: park
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
градскиот парк
2. Голем предел што е ставен под државна заштита поради природните убавини или ретката флора и фауна.
Англиски: park Албански: park
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
национален парк
чувари на паркот
3. Превозни средства од ист вид со кои располага една земја, град, индустриска гранка, претпријатие.
Англиски: fleet Албански: park automjetësh
Употреба: Воен термин
Примери:
возен парк