а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парк

мн. паркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 976
1. Градина со шеталиште.
Англиски: park Албански: park
Примери:
Градскиот парк.
2. Превозни средства од ист вид со кои располага една земја, град, индустриска гранка, претпријатие.
Англиски: fleet Албански: park automjetësh
Употреба: Транспорт
Примери:
Автомобилски парк.
Возен парк.
3. Моторизирани возила од ист вид.
Англиски: fleet Албански: park automjetësh
Употреба: Воен термин
Примери:
Тенковски парк.
Изведенки
паркче ср.
мн. паркчиња
Пример: паркчето пред хотелот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК