а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парламентарен

парламентарни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13455
1. Што се однесува на парламент.
Англиски: parliamentary Албански: parlamentar
Примери:
парламентарна делегација
парламентарни избори
2. Заснован врз парламентаризам.
Албански: parlamentar
Примери:
парламентарна република
парламентарна демократија
3. Што се држи учтиво, не го прекинува другиот во зборувањето.
Англиски: polite Албански: i sjellshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Биди парламентарен!