а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парламентарец

мн. парламентарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28081
член на парламент
Англиски: parliamentarian Албански: anëtar i parlamentit
Употреба: Политика
Изведенки
парламентарка ж.
мн. парламентарки