а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парламентар

мн. парламентари
Вид збор: Именка, машки род
Лице ополномоштено од една војувачка страна да стапи во преговори со непријателот.
Англиски: negotiator Албански: ndërmjetës
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК